Żwirownia, ziemia ogrodowa - Koło

Wydobywanie i sprzedaż kruszywa Krenc Piotr
Kramsk Pole 2A
62-511 Kramsk
NIP 665 101 23 03
tel: 697 082 143
tel: 605 240 122
biuro@wis-kruszywa.pl
Piasek i żwir
Czarnoziem / ziemia ogrodowa
Torf Wysoki / Niski
Drewno opałowe / budowlane
Transport
O nas
Zwirownia - Konin, Koło
Jesteśmy rodzinną firmą zajmującą się głownie wydobywaniem i sprzedażą kruszyw naturalnych oraz transportem. Swoją pierwszą kopalnie otworzyliśmy w 1997 roku i od tego czasu nieprzerwanie działamy w tej branży.
Nasze atuty
  • Szybki transport do każdego klienta
  • Kruszywa w atrakcyjnych cenach
  • Torfy - duży wybór
  • Stemple budowlane w konkurencyjnych cenach
  • Kompleksowa obsługa
  • Jakość i terminowość
  • Rabaty przy większych zamówieniach
  • Doświadczenie i wiedza w swojej branży
Kontakt
697 082 143
biuro@wis-kruszywa.pl

Zakładanie ogrodu - trawnik

10-04-2017
Zakładanie ogrodu - trawnik

Wiosna to odpowiedni czas na zakładanie trawnika. Zakładając trawnik, należy kierować się kluczowymi zasadami, bez których nasza murawa nigdy nie będzie wyglądała tak jak nam się marzy. Ale nie jest to nie możliwe, wystarczy trochę wiedzy, dużo chęci i przyjemna praca na świeżym powietrzu.


To co napisaliśmy to nie jest tylko wiedza zaczerpnięta z Internetu czy jakiś pism ogrodniczych. Od lat specjalizujemy się w sprzedaży piachu, ziemi ogrodowej, ziemi torfowej czy też torfu, więc ten czas pozwolił nam osiągnąć wiedzę, którą chętnie się dzielimy z naszymi klientami i osobami zainteresowanymi tematem.

 

W naszej firmie pracują wykształceni ogrodnicy i rolnicy, to ich połączona wiedza i wieloletnie doświadczenie sprawiają iż poniższe działania nie są tylko pustymi słowami.


PRZYGOTOWANIE GLEBY
Prawidłowe przygotowanie podłoża pod trawnik jest tak samo istotne, jak późniejsza pielęgnacja czy podlewanie.  Miejsce idealne dla wzrostu trawy jest przez cały dzień, albo chociaż większość nasłonecznione, z podłożem wilgotnym, gdzie bardzo często w naszym klimacie potrzebne jest nawadnianie, i przepuszczalnym (nie musi być bardzo żyzne, liczy się struktura gleby – lekka i próchniczna zapewnia łatwy dostęp wody i powietrza do korzeni).

  1. ziemia ogrodowa - poprawne przygotowaniePrace należy rozpocząć od usunięcia z podłoża ewentualnych śmieci i zanieczyszczeń, stare gałązki, korzenie, kamienie, ich obecność ma niekorzystny wpływ na glebę i rośliny.
  2. Następnie  grunt należy przekopać – szpadlem (na tak zwanego „sztycha”) lub za pomocą glebogryzarki, którą można wypożyczyć praktycznie w każdym większym miasteczku za cenę od 50 do 100 zł za dobę, jeżeli mamy dużą powierzchnię i możliwość dojazdu ciągnika rolniczego, wykorzystujemy pług (przeorujemy ziemię na głębokość od 20 do 25cm, może być troszkę płycej, ale nie głębiej. Poszczególne skiby trzeba następnie rozluźnić, wytrząsając je widłami płaskimi, ponieważ skiba jest zbita i trzeba ją trochę „rozluźnić”.
  3. Gdy podłoże jest przemieszane, łatwo usunąć z niego korzenie chwastów, resztkę gałęzi i innych pozostałości przeszkadzających rozwojowi roślin. Jeśli teren porasta perz – raczej nie obejdzie się bez herbicydów. Pamiętajmy jednak, by opryski stosować w ostateczności, bo oprócz chwastów, niszczą wszystko, co żyje na powierzchni gleby. Poza tym, resztki roślin i tak zazwyczaj trzeba wygrabić. Ważne jest również, by po użyciu preparatu odczekać 2-3 tygodnie, zanim przystąpi się do siewu trawy lub rozkładania rolek.
    UWAGA!!!
    Herbicydy można użyć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Polega to na tym, iż na terenie gdzie planujemy zasiać murawę, spryskujemy go dokładnie herbicydem. Po wypaleniu całej roślinności na obszarze (ok. 2-3tygodnie) możemy zacząć spulchniać ziemię.
  4. Gdy mamy już wszystko przygotowane zaczynamy myśleć o naszym podłożu, na którym docelowo ma rosnąć trawa. Ziemię gliniastą, o zwięzłej strukturze, rozluźnia się za pomocą grubego piasku i torfu. Piaszczystą ziemię ogrodową zaś wzbogaca się gliną, kompostem lub próchnicą. Wszystkie te zabiegi można zrobić w prosty sposób przy użyciu glebogryzarki. Na dane podłoże rozsypujemy warstwę ziemi, torfu, ziemi torfowej i mieszamy ją z rodzimą. Zabieg ten ma na celu prawidłowe „połączenie” się starej z nową glebą.
    UWAGA!!!
    Przy zakupie ziemi ogrodowej pod trawnik, nigdy nie sugerujmy się w 100% tym co nam mówi sprzedawca! Przede wszystkim, nikt nigdy nie sprzeda nam ziemi zgarniętej z gruntu o klasie bonitacyjnej I czy II klasy.
  5. czarnoziem - najlepsze podłoże pod trawnikKolejna ważna uwaga, ziemia ogrodowa, torf czy czarnoziem nie powinna być kupowana na tony! Musimy sami obliczyć sobie jaka ilość ziemi jest nam potrzebna. Liczymy powierzchnie naszego trawnika i mnożymy ją razy grubość ziemi jaką chcemy „rozścielić” na gruncie, zazwyczaj jest to ok. 7 do 10 cm. Należy jeszcze doliczyć odpowiednią warstwę, którą pokryje piasek - jest on niezbędny do poprawnej regulacji gospodrarki wodnej.
  6. Trawa najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej – pH 5,5–6,5. Ph ustalamy samodzielnie za pomocą pehametru. Zbyt kwaśną glebę miesza się z wapnem ogrodowym lub kredą, a zbyt zasadową – z tzw. torfem wysokim albo nawozami siarczanowymi.
  7. Składniki pokarmowe. Do wzbogacenia podłoża używa się nawozów organicznych (obornik, kompost, substrat torfowy) albo sztucznych. Najlepiej rozrzucić jesienią nawóz organiczny. Jeśli tego nie zrobiliśmy, trzy tygodnie przed siewem zastosujmy nawóz do trawników, w dawce zalecanej przez producenta. Granulki należy staranie wymieszać z glebą.
  8.  Mając gotową ziemię ogrodową, na głębokości ok. 10 cm można ułożyć siatkę przeciw kretom, zabieg ten jest bardzo wygodny, ponieważ gdy nasza piękna trawa będzie już pięknie rosła, to żaden kret nie usypie nam swojej „mini piramidy z piasku”. Możemy też  wkopać obrzeża, betonową palisadę czy plastikowę pseudo krawężniki, które zapobiegną przerastaniu darni poza obręb trawnika.
  9. Łatwiej pielęgnować murawę o równej powierzchni, dlatego teren poziomuje się przy pomocy wstępnej warstwy piasku, a następnie wyrównuje się za pomocą grabi, grabimy na zasadzie „moja twoja”. Pod trawnik z rolki trzeba bardzo starannie wygładzić podłoże i utworzyć niewielkie spadki, które zapewnią szybki spływ wody podczas ulewnego deszczu. Profilowanie ułatwi długa deska lub aluminiowa łata, koniecznie prosta oraz oczywiście wygodna do przesuwaniu po podłożu.
  10. Kolejny etap to solidne zlanie wodą przygotowanej ziemi ogrodowej i odczekanie, aby  grunt się ussał. Fachowa literatura ogrodnicza pisze o okresie ok. 2 tyg.  Proces ten można przyspieszyć poprzez wałowanie terenu. Bezpośrednio przed siewem lub rozłożeniem trawy z rolki, ziemię trzeba wzruszyć grabiami na głębokość 2–3 cm i podlać (ostrożnie – tak, by nie powstały nierówności).

NAWOŻENIE PRZED SIEWEM TRAWNIKA

Kilka dni przed planowanym siewem lub rozłożeniem trawy „z rolki” należy zastosować nawóz wieloskładnikowy zawierający azot, zwiększoną ilość fosforu i potasu. Warto skonsultować się ze specjalistą w kwestii właściwego doboru nawozu do rodzaju gleby oraz metody zakładania trawnika. W przypadku trawników zakładanych metodą siewu ważne jest stosowanie nawozów o odpowiednich dawkach, tzw. nawozów startowych z odpowiednio dobranymi dawkami poszczególnych składników pokarmowych w okresie wschodów nasion i w pierwszej fazie wzrostu traw.

 

ZAKŁADANIE TRAWNIKA Z NASION
Nasiona kupuje się w postaci gotowych mieszanek. Zawierają one kilka gatunków traw gazonowych, inaczej trawnikowych (jeden gatunek nie będzie posiadał wszystkich pożądanych cech), bez problemu można kupić produkt o specjalnym przeznaczeniu, np. na cieniste lub suche stanowiska.
Kilogram nasion kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Aby trawnik był gęsty, na 100 m² terenu należy przeznaczyć ok. 3 kg nasion (jeśli użyje się ich mniej, darń co prawda z czasem się zagęści, ale zanim to nastąpi, mogą ją zdominować chwasty). Trzeba mieć też zapas na ewentualne dosiewki (gdyby trawa nie wszędzie wzeszła), bo użycie nasion z innego opakowania może skutkować tym, że trawnik będzie łaciaty.

 

sprawdzona źwirownia gwarancją pięknej trawy


Warto kupować nasiona renomowanych producentów i zwrócić uwagę na datę ważności mieszanki (rok po jej wygaśnięciu, zdolność kiełkowania nasion może spaść o kilkadziesiąt procent). W składzie tanich mieszanek często znajdują się trawy pastewne, które szybko kiełkują, a potem tworzą kępy, co psuje efekt wizualny.


Pracę można wykonać ręcznie, ale najlepiej użyć siewnika (szczególnie gdy teren jest duży), bo zagwarantuje on szybkie i równomierne wysianie nasion (warto zainwestować w to wielofunkcyjne urządzenie – przyda się też do nawożenia i piaskowania murawy, a zimą do rozsypywania soli na chodniku).

Równomierne rozrzucenie nasion zapewni też wysiew krzyżowy – potrzebną ilość materiału dzieli się na dwie części i pierwszą z nich wysiewa, idąc wzdłuż terenu (rząd przy rzędzie), a drugą – w poprzek. Brzegi murawy, szczególnie przy ścieżkach, warto obsiać znacznie gęściej, bo tam trawa jest wyjątkowo narażona na uszkodzenia i często trzeba ją dosiewać. Dawkowanie nasion łatwiej kontrolować, gdy wymiesza się je z piaskiem (materiału będzie więcej).

Grunt - czarnoziem przed siewem należy podlać i odczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi ogrodowej przeschnie – w przeciwnym razie, będzie się przyklejać do butów wraz z nasionami.
 
Aby nie zostały zdmuchnięte przez wiatr ani wyjedzone przez ptaki, po obsianiu całego trawnika przysypuje się je ziemią ofordową. W tym celu najlepiej przemieszać nasiona grabiami z wierzchnią warstwą gleby. Torf zapewni najelpszy wzrost nasion. Następnie trawnik się wałuje i podlewa rozproszonym strumieniem wody. Jeśli teren jest niewielki.

To są oczywiście tylko wskazówki, które mogą Wam pomóc w końcowym efekcie Waszych zmagań ze stworzeniem pięknego trawnika. W innych artykułach przedstawimy Państwu różne metody zakładania samodzielnego nawadniania w ogrodach czy też prawidłowego koszenia czy nawożenie muraw.

Devilart - strony internetowe dla firm